Huvudsida»Upplevelser»Konst och kultur»Museum Einari Junttila

Art Museum Einari Junttila

Konstmuseum Einari Junttila

Sammontie 5, Kittilä
öppet to 13-17 eller enligt överenskommelse
Tfn +358 (0)16 643 687 eller +358 (0)40 703 4657

 

Einari Junttila (1901 – 1975) var en infödd Kittiläbo, känd också internationellt och en erkänd självlärd lyrisk realist, som är känd uttryckligen som akvarellmålare. Han arbetade också med oljefärger och pasteller. Junttila är den tidigaste kända konstnären från Kittilä, trogen sitt kall och en ömsint tolkare av den lappländska naturen.

Den tyska konstkännaren Gunther Thaer ”hittade” Junttila under en semesterresa i början av 1930-talet. Thaer tog en del av tavlorna med sig till Tyskland, där en ledande konsttidning gav utmärkta recensioner åt konstnären som hittats i Lapplands ödemarker.

Einari Junttila deltog i världsutställningen av Finlands nationalkonst, som 1934 visades i Tyskland; i Düsseldorf, i Berlin och i Hamburg. På utställningen visades Junttilas arbeten tillsammans med Väinö Aaltonen skulpturer och arbeten av Werner Holmberg, Fanny Churberg, Albert Edelfelt, Akseli Gallen-Kallela, Eero Järnefelt, Marcus Collin och Tyko Sallinen. Efter detta blev Junttilas utställningar i Helsingfors framgångsrika. 

Vinterkriget och de efterföljande krigsåren utgjorde delvis ett avbrott i den kulturella utvecklingen i Finland. Uppmärksamheten fästes vid fronten, där också Einari Junttila var med under fem år. 

Han trivdes uppe på fjällen, i ensamheten och målade landskap i Lappland samt porträtt under mer än 60 år, ända fram till sin dödsdag. I museet kan man också se de tavlor han målade under sin sista levnadsdag. 

Konstmuseet är Einari Junttilas hem- och arbetsmiljö, som han återuppbyggde efter kriget på grunden till det hus han hade byggt i slutet av 1930-talet. Konstmuseet öppnades 1991, 17 år efter att konstnären Einari Junttila hade avlidit. Konstmuseet har grundats och upprätthålls av konstnärens dotter Terttu Junttila.

Ars Nordica Pohjoinen har gett ut en bok om konstnärens livsverk, den första heltäckande utredningen, grundat på forskning, om Einari Junttila. Denna forskning är den första i sitt slag om kända konstnärer från Kittilä. Boken finns också till salu i Einari Junttilas konstmuseum och i Lapplands konstmuseer.