Särestö kevät on irti

Kevät on irti, näen villiä ja vihreää – näyttelyavajaiset Särestössä

Uuden Reidar Särestöniemen päänäyttelyn avajaiset Särestöniemi-museon Galleriassa tiistaina 2.6.2026 klo 15.00.

2.6.2026 | Culture and entertainment

Museonjohtaja Anne Koskamo avaa ja esittelee uuden Reidar Särestöniemen päänäyttelyn Särestöniemi-museon Galleriassa tiistaina 2.6.2026 klo 15.00.

Näyttelyn teokset vievät matkalle Reidarin maailmaan 1950-luvun lopulta viimeisiin vuosiin ja herkistä sävyistä loistaviin väreihin!

Reidar Särestöniemen tapa olla olemassa, tarkastella ja suhtautua ympäröivään maailmaan juontaa lapsuudesta. Lapsuuden leikeissä hän eläytyi kokonaisvaltaisesti, esimerkiksi pesäänsä suojelevaksi linnuksi, ja taiteilijana hän eli sisällä kuvaamassaan aiheessa, samaistui eläimiin, jänkään, ilmaisi tunteensa ja kokemuksensa värinä.

Toimittaja Anneli Pukema luonnehti Reidaria oivallisesti värirunoilijaksi ja Reidar itse totesi mieluiten haaveilevansa kuusen alla. Näyttelyssä "Kevät on irti, näen villiä ja vihreää" maalaukset ja Reidar Särestöniemen rikas kielellinen ilmaisu kietoutuvat toisiinsa, käyvät vuoropuhelua keskenään. Reidar ilmaisi itseään mitä moninaisimmin tavoin, maalauksissaan, runoissaan, kirjeissään, puheissaan, olemuksellaan.

Kaikki nämä kietoutuivat yhteen: hän oli Karhu karhun sylissä (1970), joka haaveili runossaan kaivautuvansa syksyllä lumeen ja nukahtavansa kaulatusten toisen kanssa kevään häikäisevään valoon saakka. Maalauksessa Kuu kehii koivujen takana (1980) hän on palannut aiheeseen, jota hän tavoitteli jo vuonna 1967 kirjeessään Yrjö Kaijärvelle, kun hän kirjoitti tavoittelevansa "elämän pikkuriikkisessä ajassa jotain, joka maistuis vaikkapa yhtä mukavalta kuin kuun kehä ennen suvia".

Gallerian avajais-tilaisuuden jälkeen kahvitarjoilu kahvilassa.

Avajaispäivänä tarjoamme pääsylipulla ohjelman ja avajaistilaisuuden jälkeen kahvit. Voimassaolevalla Museokortilla ohjelma on tietysti maksuton!

Särestön pääsylippujen hinnat 2026:

Peruslippu 15 €
Alennusryhmät (koululaiset, opiskelijat, eläkeläiset, työttömät) 12 €
Perhelippu ( 2 aikuista ja 2 lasta ) 42 €