Levi Ski Resort ja Halti yhteistyohon-1

Kaksi suomalaista outdoor-toimijaa yhdistää voimansa tunturissa – Levi Ski Resort ja Halti aloittavat monivuotisen yhteistyön

20.10.2026

Levi Ski Resort ja Halti ovat aloittaneet monivuotisen yhteistyön, jonka myötä Levi Ski Resort toimii Haltin testi- ja referenssikeskuksena. Tämän lisäksi Halti toimii mm. Levi Ski Resortin virallisena vaatetoimittajana. Yhteistyö kattaa noin 300 rinne- ja asiakaspalvelutehtävissä työskentelevää työntekijää.

Levin henkilöstö työskentelee tunturissa ympäri vuoden nopeasti vaihtelevissa arktisissa sääolosuhteissa. Vaatetukselta edellytetään suojaa, toimivuutta ja käyttömukavuutta erilaisissa työtehtävissä.

– On hienoa, että olympiatason olosuhteita tarjoava hiihtokeskus ja yksi suomalaisen ulkoiluvaatesuunnittelun tunnetuimmista nimistä aloittaa yhteistyön. Meille oli tärkeää löytää kumppani, jonka arvot, laatuajattelu ja näkemys ulkoilusta kohtaavat omamme. Tavoitteena on rakentaa yhtenäinen kokonaisuus, joka vastaa eri työtehtävien vaatimuksia, ja jota voidaan täydentää henkilökunnan tarpeiden mukaan, kertoo Jouni Palosaari, Levi Ski Resortin toimitusjohtaja.

Yhteistyö tarjoaa Haltin tuotekehitykselle käytännön näkökulmaa ympäristössä, jossa tuotteet ovat aktiivisessa käytössä erilaisissa työtehtävissä. Henkilökunnan käyttökokemukset auttavat arvioimaan tuotteiden toimivuutta, istuvuutta ja yksityiskohtia pohjoisen olosuhteissa.

– Levin rooli Haltin kansainvälistymisessä on merkittävä. Lapin luonto ja pohjoisen matkailukeskittymä ovat kansainvälisestä näkökulmasta Suomen houkuttelevampia matkailukohteita. Levi edustaa meille myös pohjoista toimintaympäristöä parhaimmillaan. Tunturissa tuuli, kosteus ja nopeasti vaihtelevat lämpötilat eri vuoden aikoina asettavat varusteille korkeat vaatimukset. Levillä tuotteiden toimivuus punnitaan osana henkilökunnan päivittäistä työtä, ja käyttökokemukset antavat meille arvokasta tietoa tuotekehityksen tueksi, sanoo Aki Kuusilehto, Halti Oy:n toimitusjohtaja.

Yhteistyö näkyy myös Levi Ski Resortin asiakkaille. Haltin tuotteita tuodaan entistä näkyvämmin esille Levin omissa myymälöissä, Zero Point Brand Storessa ja South Point Levi Shopissa. Näin asiakkaat voivat tutustua Haltin valikoimaan ja hankkia tuotteita suoraan tunturissa. Kumppanuuteen kuuluu henkilökunnan vaatetuksen lisäksi kaupallisia yhteistyötoimenpiteitä. Yhteistyön tavoitteena on tuoda suomalaista outdoor-osaamista näkyväksi Levillä sekä kotimaisille että kansainvälisille vieraille.

Levi Ski Resort ja Halti yhteistyohon-2
Levi Ski Resort ja Halti yhteistyohon-3

*********

HAASTATTELUT JA YHTEYDENOTOT:

Jouni Palosaari, toimitusjohtaja, Oy Levi Ski Resort Ltd, jouni.palosaari@levi.fi
Aki Kuusilehto, toimitusjohtaja, Halti Oy, aki.kuusilehto@halti.fi

Lisää artikkeleita